Veľmi vysoké teploty, ktoré sa šplhajú až k 40 stupňom si môžu vyžiadať nepríjemnú a niekedy aj nebezpečnú daň v podobe tepelného alebo slnečného úpalu či úžehu. Poďme sa pozrieť, aké sú príznaky, rozdiely a rýchla pomoc.

Úpal je kolaps

Väčšina ľudí si ho vysvetľuje ako následok frajeriny a nadmerného vystavovania sa slnečným lúčom bez čiapky či trička. Úpal je však kolaps z tepla a slnečné žiarenie len zosilňuje nepríjemné príznaky. Vzniká pri dusnom sparne a horúcom počasí bez vetra.

Ľudské telo sa pri ňom nedokáže vyrovnať s okolitou teplotou a telesná teplota prudko stúpa, počas 15 minút až na 41 °C. Prejaví sa dehydratáciou, únavou či zrýchlením pulzu. Človeku je na vracanie, krúti sa mu hlava, je unavený, môže blúzniť a mať vidiny. Postihnutý pociťuje nesmierny smäd, je horúci a červený do tváre. Bez rýchlych opatrení odpadáva a môžu nastať kŕče, bezvedomie až smrť.

Úžeh sa prejaví neskôr

Ide o ľudovo známy stav, ktorý nastáva po priamom účinku slnka na nechránenú hlavu či telo. Prejaví sa obdobne ako úpal. Nebezpečné sú ale mozgové príznaky, pretože práve mozog je na prudké slnko extrémne citlivý. Typické sú preto aj príznaky podráždenia mozgových blán a stuhnutie šije. Ohrození sú najviac ľudia s málo vlasmi a malé deti. Príznaky sa dostavujú oneskorene, teda v noci alebo ráno po pobyte na slnku.

Treba vedieť

MICHAL SCHEIBENREIF

Úpal môže mať rýchly spád: Urobte si jasno v príznakoch aj prvej pomoci

Zrelá žena v horúcom lete s fľašou vody

V týchto dňoch opäť náhle odštartovali tropické dni (Zdroj: GettyImages)